İsrail güçleri, Batı Şeria’da 15 yaşındaki Filistinli çocuğu öldürdü

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Kalkilya kentine düzenlediği baskında 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğu öldürdü. Filistin resmi haber ajansı WAFA, konuya ilişkin haberimde, İsrail askerlerinin Kalkilya kentinin Sufin bölgesinde birçok dükkana baskın düzenleyerek kamera kayıtlarına el koyduğunu aktardı.

Baskın sırasında Filistinlilerin karşı koyması üzerine çıkan çatışmada 15 yaşındaki Naim Abdullah Naim Semha, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu göğsünden ağır şekilde yaralandı. Hastaneye kaldırılan Semha burada hayatını kaybetti.

BATI ŞERİA’DA EN AZ 20 FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI

İsrail’in Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın ‘Aksa Tufanı’ saldırısı sonrası Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti’nden yapılan ortak açıklamada, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın çeşitli kentlerine baskınlar düzenlediği, baskınlarda en az 20 Filistinlinin daha gözaltına alındığı kaydedildi.

AA’nın aktardığına göre, işgal altındaki Batı Şeria’da 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana gözaltına alınan Filistinlilerin sayısının 9 bin 300’e ulaştığı belirtildi.

FİLİSTİN’İN ESKİ YASAMA KONSEYİ BAŞKANI DA YENİNDEN GÖZALTINDA

Öte yandan, İsrail ordusu, bir hafta önce ‘idari tutukluluktan’ serbest bırakılan, feshedilen eski Filistin yasama konseyi başkanı Aziz ed-Duveyk’i yeniden gözaltına aldı. Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, Batı Şeria’nın El Halil kentine baskın düzenleyen İsrail askerleri, Duveyk’in evini kuşattı. İsrail askerleri, ciddi sağlık sorunları yaşayan Duveyk’e ailesinin yanında kötü muamelede bulundu ve gözaltına aldı.

Hamas’tan yapılan açıklamada, Duveyk’in yeniden gözaltına alınması kınandı. Açıklamada, “Hamas, suçlu işgalci İsrail’in Duveyk’i serbest bıraktıktan birkaç gün sonra barbarca ve intikam alma amacıyla yeniden gözaltına almasını en güçlü ifadelerle kınıyor” denildi.

6 AY ‘İDARİ TUTUKLULUK’ SONRASI GEÇEN HAFTA SERBEST KALMIŞTI

75 yaşındaki Duveyk, ‘güvenlik tehdidi’ oluşturduğu gerekçesiyle 17 Ekim 2023’te gözaltına alınmış, ardından hakkında 6 ay ‘idari tutukluluk’ kararı verilmişti.

İsrail ordusu, 13 Haziran’da El Halil kenti yakınlarında bulunan Zahiriyye askeri kontrol noktasında Duveyk’i serbest bırakmıştı.

Hamas, 2006 yılında genel seçimleri büyük çoğunlukla kazandığında, Batı Şeria’nın El Halil kentinden seçilen Duveyk, Meclis Başkanlığı’na getirilmişti. Duveyk, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Ramallah’taki Anayasa Mahkemesi’nin parlamentonun feshine karar verdiğini duyurduğu 2018 yılına kadar görevini yürütmüştü.

İsrail, ‘idari tutukluluk’ adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun ‘İsrail’in güvenliğine tehlike teşkil ettiğine’ karar verilirse askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir